ارائه انواع خدمات کفسابی ساختمان با بهترین کیفیت

ارائه انواع خدمات کفسابی ساختمان با بهترین کیفیت

خدمات کفسابی ساختمان | کفسابی ساختمان

کفسابی چیست؟

اصولا به عملیاتی که به موجب آن لایه نازکی از سطح سنگ برداشته شود، کفسابی یا سنگسابی می‌گویند؛ هرچند که به عملیات برداشتن لکه‌ها و مصالح باقی‌مانده روی سطوح سنگ هم کف‌سابی گفته می‌شود. در این فرآیند لایه‌ای به قطر ۱ تا ۵ میلی‌متر از روی سنگ برداشته می‌شود. این کار با هدف برداشتن لایه رویی سنگ که پوسیده شده، جرم گرفته و یا آسیب دیده، انجام می‌شود.

با انجام خدمات کفسابی یک سطح صاف و یکدست و براق حاصل می‌شود. علاوه‌براین در مواردی که سنگ‌ها با هم اختلاف داشته باشند یا به اصطلاح لبه دارند، این روش کمک می‌کند تا این اختلاف برطرف شود. کفسابی با دستگاه کف‌ساب انجام می‌شود و معمولا به آن سابیدن سنگ هم می‌گویند.

چرا باید کفسابی انجام دهیم؟

 • عدم هم طراز بودن کف و سنگهای کف و برآمدگی داشتن و زبری یکدست نبودن آن که به دلیل خطای سنگ کار، تاب داشتن سنگ و .. می باشد
 • ریخته شدن مصالح ساختمانی (گچ، سیمان..) در حین ساختمان سازی که با روشهای معمولی پاک نمی شود
 • خالی شدن فضای بین سنگها و به اصطلاح از بین رفتن بتونه بین سنگی که باعث نفوذ آب و جرم از این فضاها به زیر سنگ میشود که در عملیات کفسابی این بندها بین سنگی نیز با مواد بتونه و زرین به نحو احسن پر میشود
 • برای پاک کردن لکه جوهر نمک و مواد شیمیایی بر روی سنگ و کف
 • لوکس و شیشه و آینه ایی کردن سنگ کف (برای افرادی که خواستار کفی براق و شیشه مانند هستند و هم چنین برای مغازه ها و محلهایی که کف آنها در دید عموم است)
 • زدودن جرمهایی که محل زندگی باکتری و میکروارگانیسمهای خطرناک و سمی میباشد و استریل و انتی باکتریال کردن کف
 • آسیب سطحی کف یا سنگ کف :این مورد نیز زمانی است که قسمتی از کف یا سنگ کف زخمی یا لب پر شده باشد که با گذشت زمان احتمال بزرگ شدن وحود دارد که باید با کفسابی رفع شود

خدمات کفسابی

بهترین نوع کفسابی بایدطبق مراحل زیر انجام شود:

مرحله اول: در این مرحله از لقمه سنگ‌های ۳۶ یا ۴۶ برای از بین بردن ناهمواری‌های سطح سنگ استفاده می‌شود. این مرحله مقدمه مراحل بعد است لذا باید با دقت و حوصله زیاد انجام شود.

مرحله دوم: ساب دوم با لقمه ۶۰ انجام می‌شود تا خط و خطوط بجامانده از ساب اول گرفته شود. در این مرحله تا حدودی سطح سنگ تمیز می‌شود اما به براقیت کامل نمی‌رسد.

مرحله سوم: در این مرحله از لقمه 120 استفاده می‌شود. در ساب سوم کف بتونه زده می‌شود سپس سنگ‌ساب کار کفسابی را با دستگاه انجام می‌دهد. در نتیجه این مرحله سطح صاف، یکدست و براقی بدست می‌آید.

با انجام مرحله سوم درز و شکاف سطح سنگ پوشیده شده، لذا سنگ‌ها خاصیت عایق‌پذیری‌شان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

کفسابی و عوامل موثر در قیمت آن

قیمت سنگ سابی بر اساس هر متر مربع است و بسته به پارامترهای مختلف قیمت آن متغیر است که به شرح عوامل موثر در قیمت کفسابی می پردازیم.

نوع سنگ: مهم ترین عامل موثر در قیمت سنگ سابی است . هر چه نوع سنگ نرم تر باشد قیمت کف سابی ارزان تر است سنگهایی مثل موزاییک و سرامیک و تراورتن و صلصالی قیمت تقریبا پایینی دارند و قیمت کفسابی گرانیت به دلیل سختی سنگ و دشواری کار بالاتر است

متراژ محیط : هر چه متراژ محیط بالاتر باشد کار برای کف ساب به صرفه تر است( به لحاظ هزینه کارگر و رفت و آمد مواد استفاده شده و …)بنابراین قیمت تمام شده پایین تر خواهد آمد اما در متراژهای خیلی پایین (زیر ۲۰ متر) قیمت به صورت کلی گفته می شود و دیگر کار به صورت متر حساب نیست.

محل کف سابی : اگر محل کفسابی در داخل شهر باشد قیمت کف سابی پایین تر است و اگر در بیرون شهر باشد قیمت اندکی بالاتر است

سابقه ساب خوردن سنگ: اگر سنگ قبلا ساب خورده باشد مسلما ایرادات کلی آن مانند ناهمواری و … رفع شده است بنابراین قیمت تمام شده در مرحله بعد پایینتر خواهد بود

میزان ایراد سنگ و یا انتظار کارفرما: قیمت سنگ سابی به انتظار کارفرما هم بستگی دارد بعضی از کارفرمایان ملاکشان فقط تمیزی سنگ یا بتن است که مسلما قیمت این نوع سابزنی پایین تر است اما بعضی از کارفرمایان می خواهند سنگ ترمیم شود (سوراخها و درزها گرفته شود) و خاصیت آینه ای بگیرد که قیمت این نوع سنگ سابی بالاتر خواهد بود

وجود یا عدم وجود برق سه فاز در محل کفسابی: کفسابی با دو نوع دستگاه تک فاز و سه فاز کفسابی قابل انجام است نوع سه فاز هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ سرعت کار کف سابی و هم به لحاظ قیمت نسبت به نوع تک فاز مزیت دارد. اگر در محل کف سابی آسانسور (آسانسور با برق سه فاز کار می کند) موجود باشد می توان کار شما را با دستگاه کفساب سه فاز انجام داد.

انواع سطوح مختلف و کفسابی آن

در ادامه می‌خواهیم به انواع بخش‌ها و سطوح در ساختمان‌ها بپردازیم که نیاز به خدمات ساب زنی در آنها با استفاده از روش‌های متفاوت معمول است.

کفسابی سطوح بتنی و سیمانی

بتن یکی از سخت‌ترین سطوحی است که تا به حال کشف شده و اغلب برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به استحکام زیادی داشته باشد معمولا برای سد سازی از بتن استفاده خواهد شد همچنین برای پوشش کف پارکینگ‌ها و حیات و در کل قسمت‌هایی که جلوه زیبا در اولویت قرار ندارد و روی مقاومت سطح تاکید بیشتری دارند. ترکیب ماسه، سیمان و آب با یکدیگر پوشش بسیار سخت بتن را تشکیل می‌دهد که تنها با استفاده از دستگاه‌های مخصوص می‌توان ساب زنی آن را انجام داد.

ساب سطوح سرامیکی

سرامیک‌ها از دسته سنگ‌های نرم هستند که توسط انسان ساخته شده‌اند این سطوح ساخته شده از خاک رس، کاربید، ماسه، آلومینیوم و غیره هستند. سرامیک‌ها دارای سطحی صاف هستند و دلیل آن صیقل دادن سطح آنها قبل از حرارت دیدن خواهد بود. برای کفسابی سرامیک‌ ها معمولا از روش کف شویی یا فرچه شویی استفاده می‌شود زیرا استفاده از ابزارهای زبر ممکن است باعث ایجاد خط و خش در سرامیک شود و جلوه خوبی نداشته باشد.

اما گاهی اوقات پیش می‌آید که مشکلاتی در سطامیک وجود دارد که تنها با استفاده از دستگاه از بین می‌برد در نتیجه دستگاه‌های تک فاز نقش خوب و موثری را می‌توانند ایفا نمایند هر چند انجام این کار نیاز به تخصص و مهارت دارد که نکته بسیار مهم در پایان کار ساب زنی سرامیک این است که سطوح کاملا تمیز و خشک شوند تا انعکاس نور در آب مانع دید بهتر نشود.

خواندن این مقاله هم مفید است  لیست 8 تا از بهترین مراکز فروش لوازم اسپرت ماشین در غرب تهران 1402

کفسابی سرامیک

خدمات کفسابی موزاییک‌ها

موزاییک‌ها از دو لایه رویی و لایه زیری ساخته شده است که در لایه بالایی از پودر سنگ، آب، سیمان و غیره ساخته می‌شود همچنین لایه زیرین که تحمل وزن را برعهده دارد ساخته شده از ماسه، سیمان و آب است.

موزاییک‌ها نیز انواع مختلفی دارند که در اینجا ما به نوع آجدار و بدون آج آنها می‌پردازیم. در نوع آجدار به دلیل وجود شیارها می‌توان گفت که فرآیند کفسابی با استفاده از دستگاه ممکن است با مشکل مواجه شود و یا کیفیت و نتیجه مطلوب را نداشته باشد اما در نوع بدون آج می‌توان گفت که مشکل خاصی وجود ندارد و می‌توان به راحتی فرآیند ساب زنی را پیش برد.

کفسابی پارکت و لمینت

پارکت و لمینت به دلیل ظاهری بسیار جذاب و راحت بودن نصب، طرفداران پر و پا قرصی دارد. اما مشکلات این متریال را نباید فراموش کرد! پارکت‌ و لمینت پس از مدتی دچار شکستگی لبه‌ها و خط و خش‌های فراوان شده و ظاهر اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد. بنابراین کفسابی پارکت و لمینت باید هر چند وقت یکبار انجام شود.

خدمات کفسابی2

کفسابی سطوح لاشه سنگ

سنگ‌های بزرگی که توسط دستگاه‌ها برش داده می‌شوند تکه‌های کوچکی از آن به جای می‌ماند که به عنوان لاشه سنگ از آنها استفاده خواهد شد. لاشه سنگ‌ها به دسته بزرگ و لاشه سنگ‌های ریز تقسیم بندی می‌شوند که هر دو جلوه بسیار زیبایی به محیط می‌دهند.

از لاشه سنگ‌های ریز می‌توان برای ساختمان‌ها بخش‌های داخلی ساختمان از جمله خیات، پارکینگ و غیره استفاده کرد که بسیار زیبا هستند و مزایایی از جمله استحکام بالا، قیمت ارزان و زیبایی را دارند.

لاشه سنگ‌های درشت، تکه سنگ‌های نسبتا بزرگی هستند که با سیمان احاطه می‌شوند و با استفاده از دستگاه‌های تک فاز و سه فاز ساب زده و کاملا یکدست و صاف می‌شوند. نکته مهم در انجام خدمات ساب زنی سطوح لاشه سنگ این است که ممکن است قیمت کفسابی این نوع سنگ‌ها بیشتر شود زیرا نیاز به دقت و زمان بیشتری خواهند داشت.

رزین سابی

استفاده از رزین یکی از اقدامات مهم در ساب زنی است. رزین ماده‌ایی حلال است که با آب ترکیب می‌شود و برای رفع هر گونه آسیب، پوشیدن ترک‌های روی سنگ، حفظ آسیب‌های احتمالی به سنگ و جلوگیری از نفوذ مواد به داخل بافت سنگ استفاده می‌شود که البته اصلی‌ترین وظیفه رزین‌ها براقیت و درخشندگی سطوح خواهد بود. این ماده شفاف روی کل سطح را پوشش می‌دهد و از سطح شما محافظت خواهد کرد. ترکیب و طرز استفاده از رزین‌ها به تجربه و مهارت کفساب بستگی دارد.

خدمات کفسابی و سنگسابی

کفسابی سطوح گرانیتی

گرانیت یک نوع سنگ بسیار مقاوم در ساختمان سازی است که البته قیمت زیادی هم دارد. این سنگ که نام دیگر آن سنگ خارا است یک نوع سنگ سخت؛ ساخته شده از توده‌های مذاب سرد شده آتشفشانی است که به تدریج به وجود آمده‌اند. این سنگ جلوه بسیار زیبایی دارد و می‌توان برای اغلب بخش‌ها و مکان‌هایی که نیاز به سنگ سخت دارند استفاده کرد. به عنوان مثال اپن آشپزخانه و یا پله و راهروها در مدارس و ساختمان‌های اداری که رفت و آمد در آنها زیاد است گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

این سنگ حاوی ذرات الماسی است به همین دلیل برای کفسابی گرانیت نیاز به لقمه‌های الماس است در غیر اینصورت کیفیت کار مطلوب نخواهد بود. این سنگ مناسب نما نخواهد بود زیرا وجود همین ذرات باعث سنگین شدن سنگ شده و ممکن است بعد از مدتی سنگ بیفتد، در صورت انتخاب سنگ خارا به عنوان سنگ نما باید خدمات پیچ و رولپلاک را بر روی نما پیاده سازی نمود. انجام خدمات ساب زنی سطوح گرانیتی نیاز به مهارت و تجربه دارد همچنین این خدمات می‌تواند قیمت بیشتری برای مشتری داشته باشد.

پاکسازی سطوح آجری

آجر یک نوع سنگ نرم ساخته شده از خاک رس است که می‌توان از آن برای نمای ساختمان و یا سازه‌های دیگر استفاده نمود. آجرها از جنس زبری هستند که گرد و غبار را سریعا به خود جذب می‌کنند و بر همین اساس هر چند مدت نیاز به کفسابی خواهند داشت.

برای پاکسازی این سطوح می‌توان از روش جت واتر و یا سند بلاست استفاده کرد که هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب مختص خود را دارند که با توجه به تشخیص کفساب و میزان هزینه انجام داده خواهد شد. جت واتر با کمک فشار آب می‌تواند گرد و غبار و لک‌ها را از روی سطوح بردارد این دستگاه تک فاز است و از برق کمی بهره می‌گیرد اما دستگاه سند بلاست به صورت سه فاز است و با قدرت بیشتری خدمات پاکسازی را انجام می‌دهد.

مزایای کلی خدمات کفسابی چیست؟

 • پستی و بلندی‌های سنگ کف مرتفع می‌شود.
 • خراشیدگی‌های سطح سنگ هم از بین می‌روند.
 • در نتیجه کفسابی، سنگ کف کاملا براق می‌شود.
 • جرم سنگ و هرگونه سیاهی روی سطح برداشته می‌شود.
 • با انجام کفسابی سنگ راحتتر و روان‌تر از قبل انجام شود.
 • پوسیدگی و شوره سطح سنگ با سنگسابی کاملا مرتفع می‌شود.
 • لب پریدگی‌های سنگ هم با این عملیات رفع و ناپدید می‌شود.
 • کفسابی باعث ترمیم ترک، سوراخ‌ها و درزهای سطح سنگ می شود.
 • آثار ریخته شدن مایعات اسیدی مانند سرکه و جوهر نمک از بین می‌رود.

زمان مناسب برای انجام خدمات کفسابی ؟؟

احتمالا بعد از مطالعه این مطلب سوال فوق برای شما هم پیش می‌آید و البته جواب آن بستگی به موارد بسیار زیادی خواهد داشت به عنوان مثال نوع سطح و یا جنس آن، میزان مشکلاتی که در سطح وجود دارد و موارد دیگر که همگی می‌توانند دخیل باشند. اما از جمله نکات مهم در انجام خدمات کفسابی می‌توان به موارد مهمی از جمله جمعیت و آلودگی هوای منطقه اشاره داشت به عنوان مثال کفسابی در تهران ممکن است نیاز به مدت زمان کمتری نسبت به دیگر شهرها داشته باشد زیرا آلودگی هوا در این شهر بزرگ بسیار بیشتر از دیگر شهرها است.

برخی تصور می‌کنند ممکن است با انجام خدمات ساب زنی سنگ به مرور از بین برود اما باید بگوییم که این کار نه تنها باعث تقویت سنگ بلکه افزایش طول عمر سنگ را نیز به دنبال خواهد داشت و می‌توان برای سال‌های متوالی از سنگ استفاده نمود. همچنین کفسابی ارزان قیمت‌تر و بسیار مقرون به صرفه‌تر از تعویض و خرید سنگ جدید خواهد بود.

کفساب کار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

شرکت‌های زیادی هستند که خدمات کفسابی را به صورت حرفه‌ایی و تخصصی ارائه می‌دهند . ویژگی‌های شرکت و کفساب خوبکسی که خدمات ساب زنی را انجام می‌دهد کفساب نام دارد و به شخصی که اقدام به کمک کردن وی می‌نماید کمک کفساب است. کفساب خوب باید یک سری ویژگی‌های مثبت داشته باشد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده درست و اصولی از انواع دستگاه‌ها و ابزارها
 • در اختیار داشتن کمک کفساب برای انجام هر چه سریعتر خدمات
 • متخصص و حرفه‌ایی بودن در کار
 • داشتن تجربه و سابقه کاری در حوزه مربوطه

انجام خدمات کفسابی برای هر گونه سطحی اقدامی کاملا ضروری است که باید توسط افراد متخصص و آموزش دیده صورت گیرد. برای رفع مشکلات و آسیب دیدگی‌های موجود در سنگ نیاز به استفاده از انواع دستگاه‌ها و متدهای جدید است که همگی با انتخاب شرکت حاذق بررسی و برطرف خواهد شد.

روش‌های مختلفی برای انجام خدمات ساب سنگ وجود دارد که همه آنها با توجه به نوع سطح و جنس آن پیاده سازی می‌شوند و البته تشخیص استفاده از بهترین روش بر عهده فرد کفساب خواهد بود، شخصی که باید توانایی لازم در خصوص کار با انواع ابزارها و شناخت و اطلاعات کافی در مورد سنگ‌ها را داشته باشد.