نکاتی درباره شستشوی فرش ماشینی

نکاتی درباره شستشوی فرش ماشینی

یکی از لوازم اساسی و ارزشمند خانه های ایرانی فرش است که حفظ و نگهداری آن حایز اهمیت بوده و باید به آن دقت ویژه ای شود. شستشوی فرش ماشینی معمولا به روش های مختلفی صورت می گیرد و با توجه به نوع قالی که دستبافت بوده یا ماشینی و میزان ارزش و حساسیت آنها در مقابل روش های شستشو متفاوت می باشد. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی با نکات مهم انواع روش های شستن فرش ماشینی آشنا شوید تا با جلوگیری از انتخاب روش های غلط از رسیدن آسیب های احتمالی به فرش خودداری گردد.

شستشوی فرش ماشینی

فرش ماشینی برخلاف فرش دستبافت با ماشین آلات صنعتی بافته شده و گونه ی مصنوعی از فرش محسوب می شود که به دلیل سرعت تولید و ارزان تر بودن مواد اولیه آن برای بافت نسبت به فرش دستبافت قیمت پایین تری دارد. امروز در بیشتر خانه های ایرانی فرش ماشینی وجود دارد و بیشتر سفارشات قالیشویی ها برای این مدل از قالی است.

به طور کل شستن فرش ماشینی با سه روش معمول و متداول انجام می شود:

1.      سپردن شستن فرش به شرکت های مجاز قالیشویی

2.      شستن فرش ماشینی در منزل

3.      استفاده از شامپو فرش برای شستشو

همچنین بخوانید: قالیشویی های خوب در اصفهان

شستشوی فرش ماشینی در قالیشویی

از رایج ترین خدمات قالیشویی های امروز شستن فرش ماشینی است. قالیشویی ها با استفاده از تخصص ، پرسنل با تجربه و انواع ماشین آلات مکانیزه با توجه به جنس الیاف فرش ماشینی بهترین روش شستشو را برای قالی انتخاب کرده و با یک روش اصولی موجب حفظ کیفیت فرش و حتی طول عمر قالی می شوند.

به اختصار نحوه شستشوی فرش ماشینی در قالیشویی را در ادامه توضیح خواهیم داد:

جمع آوری و حمل و نقل: پس از تماس و ثبت سفارش در قالیشویی مورد نظر ، پرسنل مربوطه با حضور در محل شما، فرش را لول کرده و به کارخانه منتقل می کنند.

غبارگیری: قبل از شستشو فرش ابتدا می بایست گرد و خاک قالی گرفته شود. این کار در قالیشویی ها با استفاده از دستگاه مخصوص غبارگیر که  شبیه به یک جاروبرقی قوی است انجام می شود.  با این کار تمامی گرد و خاک های فرش خارج شده و لازم به ذکر است که در اکثر کارخانه های قالیشویی از روش تکاندن و چوب زنی فرش به طور سنتی و قدیمی استفاده می شود.

شستشوی فرش ماشینی: شست و شوی فرش که حساس ترین مرحله کار قالیشویی است ، پرسنل با توجه به جنس الیاف فرش روش و شوینده های مناسب را انتخاب می کنند و عملیات شستن قالی ماشینی توسط ماشین آلات مکانیزه انجام می شود. یکی از دلایل زرد شدن قالی در شستن سنتی آن در منزل و حیاط استفاده از مواد شوینده نامرغوب است. در روش شست شوی فرش با دستگاه، تار و پود و رنگ فرش هیچ آسیبی ندیده و امروز بهترین روش شستشوی فرش ماشینی محسوب می شود.

آبکشی و خشک کردن فرش: در مرحله آبکشی فرش با فشار آب به صورت کامل آب کشی خواهد شد . و بعد از آن برای آبگیری فرش های شسته شده داخل دستگاه‌های ویژه قرار می گیرند و به صورت مکانیزه و با سرعت بالا خشک می شود قالیشویی های مدرن امروز مجهز به گرم خانه مخصوص برای خشک کردن قالی هستند که بعد از آبگیری فرش ها به آنجا منتقل شده تا عملیات خشک شدن به بهترین نحو پایان بگیرد.

همچنین بخوانید: قالیشویی های خوب در مشهد

رول و بسته بندی و ارسال برای مشتری: فرش های تمیز نایلون پیچ شده توسط پرسنل حمل و نقل قالیشویی درب منزل تحویل داده خواهد شد.

روش صحیح شستن فرش ماشینی در منزل:

شستن فرش در خانه و حیاط به سبک سنتی از قدیم خیلی مرسوم بود که امروز نیز بعضی ها با وجود تعدد قالیشویی های مدرن تمایل به شستن فرش در خانه دارند. به طور کل شستشوی فرش در منزل اصولی دارد که در ادامه به اختصار به آن میپردازیم:

·         فضای مناسب برای شستشو

خواندن این مقاله هم مفید است  معرفی بهترین رستوران های رشت + آدرس و اینستاگرام

·         تکاندن گرد و غبار فرش با جارو

·         اطمینان از رنگ پس ندادن قالی

·         ترجیحا انتخاب سطح سخت و شیبدار برای شستشو

·         استفاده از آب با ولرم

·         خودداری از استفاده مواد شوینده قلیایی در شستشوی فرش

·         آبگیری مناسب فرش

·         و در انتها برای خشک کردن فرش را از پشت و فضای آزاد به دور از نور آفتاب پهن کنید

استفاده از شامپو فرش برای شستشو:

یکی از روش های معمول دیگر برای شستشوی فرش صادراتی یا همان ماشینی استفاده از شامپو فرش است به این صورت که شما از شامپوهای مخصوص فرش به صورت خشک استفاده کرده و انواع لکه ها و کثیفی قالی را تمیز می کنید. انتخاب شامپو فرش متناسب بستگی به شدت کثیفی فرش دارد. شامپو را با آب ولرم مخلوط کرده و آن قدر هم می زنیم تا کف کند ، کف حاصله را روی فرش ریخته و با برس نرم روی آن می کشیم و پس از تمیز شدن با دستمال یا حوله تمیز کف را جمع و آب را از سطح فرش جمع می کنیم .

نکاتی در مورد طریقه شستشوی فرش ماشینی در خانه:

·         برای شستشو فرش سعی کنید از مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی ، پودر صابون و پودر دستی استفاده کنید

·         قبل از شستشو حتما فرش را با جارو ، ضربات یکنواخت و یا جاروبرقی خاک گیری کنید

·         از شستن فرش صادراتی با موادی مثل وایتکس، مواد شوینده اسیدی و یا قلیایی جدا خودداری کنید

·         در هنگام شستن فرش از تا زدن آن جلوگیری کنید

·         بگذارید فرش با گرمای طبیعی محیط خشک شود.

همچنین بخوانید: قالیشویی های خوب در تهران

هزینه شستشوی فرش ماشینی:

هر ساله اتحادیه قالیشویی نرخ مصوبی را برای قیمت شستن فرش در انواع مختلف، موکت و کرایه ایاب و ذهاب تعیین می‌کند که همه کارخانه‌های قالیشویی موظف می‌باشند تا بر اساس آن نرخ و هزینه قالیشویی را به مشتری اعلام کنند. در ادامه بعضی از عوامل موثر بر نرخ قالیشویی را عنوان می کنیم:

·         اندازه و ابعاد فرش

·         نوع فرش (ماشینی ، دستبافت، موکت یا پادری … )

·         لکه زدایی قبل از شستشو

·         خدمات اضافی همچون ترمیم و روفو فرش، بازیابی رنگ فرش، اصلاح  محل سوختگی در فرش ، ریشه بافی و

·         جمع و آوری و جابه جایی فرش از محل به قالیشویی 

·         استفاده از روش های مختلف شستشو فرش ماشینی به صورت دستی، اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک