مزایا و روش های شستن فرش با مواد نانو در قالیشویی ها

مزایا و روش های شستن فرش با مواد نانو در قالیشویی ها

هر خانه را با افرادی که در آن زندگی می کنند، می‌شناسند. اما برای این که آن‌ها جایی را برای زندگی خود انتخاب کنند، گرفتن حس گرما و زنده بودن از آن مکان مهم است. این حس‌ها را مبلمان خانه می‌توانند به‌راحتی به افراد منتقل می‌کنند.

فرش یکی از اصلی‌ترین مبلمان هر خانه ایرانی است. از گذشته تا به امروز، هنرمندان ایرانی دنیایی رنگارنگ و زیبا را به منزل افراد در سرتاسر جهان عرضه می‌کنند.

اما این دنیای رنگارنگ، تا زمانی می‌تواند به چشمان شما زیبایی هدیه کند که تمیز باشد. فرش‌ها به این دلیل که در معرض مداوم پاها هستند، آلودگی را به‌سرعت به خود جذب می‌کنند. برای همین شستن فرش‌ها و بازگرداندن زیبایی و اصالت به آن‌ها، اهمیت پیدا می‌کند.

مسیر جهان مدرن، از گذرگاه تکنولوژی می‌گذرد. این مدرن شدن در تمام ابعاد زندگی، قالیشویی را هم تحت تاثیر قرار داده است. قالیشویی با مواد نانو، یکی از شیوه‌های نوین در این حوزه بوده که از پیشرفت ابزارآلات و تکنولوژی کمک گرفته است.

شستشوی فرش با مواد نانو چگونه است؟

مواد نانو یکی از تاثیرگذارترین چیزهایی هستند که در جهان مدرن، صنایع را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. این مواد توانسته‌اند به صنعت قالیشویی نیز راه پیدا کنند و تمیزی بهتری را به منازل افراد بیاورند.

شما نمی‌توانید در منزل فرش‌های خود را با مواد نانو بشویید یا از یک قالیشویی سنتی، انتظار شستن فرش‌هایتان را با این تکنولوژی داشته باشید. قالیشویی با مواد نانو تنها کار کارگاه‌های پیشرفته‌ است.

شستشو فرش با مواد نانو علاوه بر نیاز به تکنولوژی‌های پیشرفته، هزینه زیادی دارد. به همین دلیل شستن فرش‌ها با این مواد شاید از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به‌صرفه نباشد.

اما درست است که شستشو با این مواد گران است اما رشد قارچ و میکروب را تا 99 درصد کاهش می‌دهد. به همین دلیل بعد از شستشوی فرش نانو، امکان بروز بیماری‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهید.

شستشوی فرش به روش نانو برای فرش های دستبافت مناسب تر است یا فرش های ماشینی؟

در قالیشویی به روش نانو هیچ محدودیتی برای شستشوی فرش وجود ندارد. شما می‌توانید هر فرشی را که می‌خواهید به قالیشویی‌های مکانیزه و مجهز به این تکنولوژی بسپارید. اما به این معنا نیست که افراد هر دو نوع فرش ماشینی و دستبافت خود را نانوشویی می‌کنند.

خواندن این مقاله هم مفید است  فواید آموزش کامپیوتر به کودکان و نوجوانان

مواد نانو برای شستن فرش گران هستند. به همین دلیل برای برخی افراد از لحاظ اقتصادی شستن فرش‌های ماشینی به این روش معقولانه نیست. همین باعث شده است تا آن‌ها تنها فرش‌های دستبافت و گران‌بهای خود را با این تکنولوژی بشویند.

مزایای شستشو فرش با مواد نانو

شستشوی فرش‌هایتان با این تکنولوژی مزایای بسیاری دارد. مزیت اصلی آن، ضدعفونی کردن فرش‌های شما است. افزایش عمر فرش و ماندگاری آن، از دیگر دلایلی است که باید شستشو با مواد نانو را به شیوه‌ها سنتی ترجیح دهید.

از دیگر مزایای این شیوه از شستشوی فرش، می‌توان از موارد زیر نام برد:

  • کاهش احتمال بیدزدگی
  • کاهش احتمال رشد قارچ و میکروب
  • از بین بردن بوی بد فرش
  • افزایش براقیت قالی
  • خاصیت آب گریزی پس از شستشو
  • محافظت از رنگ فرش
  • همساز با محیط زیست
  • ایجاد خاصیت آنتی باکتریال در فرش
  • از بین رفتن تمامی لکه‌های قدیمی و کثیف

روش‌های شستشوی فرش با نانو

روش شستشوی فرش با مواد نانو، در بیشتر قالیشویی‌ها یکسان است. برخلاف آن‌چه که به نظر می‌رسد، این روش به ابزارالات خاصی نیاز ندارد. در واقع نحوه انجام این فرآیند دستی و به این شکل است که الیاف‌های فرش شما را با کمک شامپوهای خاص، می‌شویند.

به کمک این شیوه از شستشو، امکان کثیف شدن قالی‌هایتان و ایجاد لکه بر آن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

دلیل گران بودن شستشوی نانو فرش، این است که عملا الیاف‌های فرش شما را در این روش نانو می‌کنند. این فرآیند، کاری هزینه‌بر و تحصصی است و هزینه‌های شستشو به این روش را افزایش می‌دهد.

هیچ تضمینی وجود ندارد که با شستشوی فرش‌ها با مواد نانو، صد درصد از آلودگی و کثیفی آن جلوگیری کنید. اما میزان آلوده شدن آن به مرور زمان، بسیار کمتر از شستشو به روش سنتی است.

شستشوی مبل با نانو

شستشوی فرش با نانو تنها کاربرد این ماده نیست. شما علاوه بر فرش‌هایتان می‌توانید مبل‌های خود را به قالیشویی‌های مکانیزه بسپارید. با این کار می‌توانید مبلمان خود را بشویید و جلوی آلوده شدن مجدد آن‌ها را بگیرید.

سخن نهایی درباره شستشوی فرش با مواد نانو

فرش‌ها یک جزء زینتی در دکوراسیون داخلی تمام ایرانیان هستند که هنر و فرهنگ این کشور را بازتاب می‌کنند. زیبایی یک فرش در گروی تمیزی آن است و شما با استفاده از روش شستشوی فرش با مواد نانو، ماندگاری این تمیزی را بیشتر خواهید کرد.

فراموش نکنید تمیز بودن محیط زندگی شما تاثیر قابل توجهی روی سلامت روان و فیزیک شما نیز دارد.

همچنین بخوانید: شماره تلفن قالیشویی در تهران | شماره تلفن قالیشویی در مشهد | شماره تلفن قلیشویی در اصفهان