مراحل و نحوه شستن گلیم فرش

مراحل و نحوه شستن گلیم فرش

گلیم نوعی فرش بدون پرز و کرک است که آن را با طرح‌های زیبا و رنگ‌های متنوع می‌بافند. گلیم‌ها جلوه‌ای خاص به کف خانه می‌بخشند. با استفاده از این وسیله می‌توانید خانه‌ای با طراحی و دکوراسیون متفاوت‌تر داشته باشید و زیبایی آن را دوچندان کنید.

گلیم نیز مشابه با فرش‌های معمولی در دو نوع ماشینی و دستی در بازار موجود است. معمولا این وسیله را در قسمت‌هایی از منزل مثل آشپزخانه و اتاق‌خواب‌ها پهن می‌کنند.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت گلیم باید آن را به شیوه‌ای خاص نگه‌داری کنید. شستشوی فرش گلیم تکنیک‌های خاصی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید بر طول عمر این وسیله بیفزایید.

با این مقدمه در ادامه می‌خواهیم نکاتی را در ارتباط با طریقه شستشوی گلیم فرش ارائه دهیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع تا انتها همراه ورناپ باشید.

مراحل شستن گلیم فرش

این وسیله را می‌توانید تنها در چند مرحله به‌طور دستی تمیز کنید.

مرحله 1 از شستشوی فرش گلیم : از بین بردن گردوغبارها

 • قبل از شستن فرش گلیم ابتدا باید ذرات گردوغبار و آلودگی‌هایی را که در بین الیاف آن قرار گرفته‌اند، به‌خوبی تمیز کنید. ابتدا روی فرش جارو بکشید و سپس طرف دیگر آن را نیز به کمک یک براش عاری از گردوغبار کنید.
 • گلیم را باید روی یک سطح کاملا صاف پهن کنید.
 • در نهایت به کمک یک جارو با موهای بلند به پاکسازی ذرات گردوغبار آن بپردازید.

مرحله 2 از شستشوی فرش گلیم : استفاده از شامپو فرش

در این مرحله باید یک محلول پاک‌کننده تهیه کنید. برای این منظور باید مواد زیر را با مقادیر ذکر شده با هم ترکیب کنید:

 • نصف لیوان شامپو فرش مخصوص شستشوی دستی
 • 2 لیوان آب گرم
 • 1 قاشق غذا خوری سرکه

این مواد را با یکدیگر به‌خوبی مخلوط کنید تا در نهایت یک محلول تمیزکننده با خاصیت نرم‌کنندگی برای شستشوی گلیم فرش داشته باشید. جالب است بدانید که سرکه در این ترکیب به از بین نرفتن و مخلوط نشدن رنگ گلیم کمک می‌کند.

مرحله 3 از شستشوی فرش گلیم :  استفاده از براش

در این مرحله از نحوه شستشوی گلیم فرش باید از یک براش با موهای قوی بهره ببرید. این براش را در حد اشباع شدن به محلول تهیه شده در مرحله قبل آغشته کنید و سپس آن را در جهت عمودی و افقی روی همه قسمت‌های گلیم بکشید.

خواندن این مقاله هم مفید است  لیست 10 تا از بهترین آموزشگاه های کامپیوتر در اصفهان | شماره تماس + آدرس

براش زدن به گلیم فرش را تا جایی ادامه دهید که همه نواحی آن به‌خوبی تمیز شده باشند.

در این روش شستن گلیم فرش باید به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر گلیم مرطوب باشد الیاف آن به‌شدت آسیب‌پذیر خواهند بود. با توجه به این ویژگی در زمان استفاده از براش شدت و فشار زیادی به فرش گلیم وارد نکنید.
 • برای پاکسازی ریشه فرش براش را تنها یک بار به‌طور عمودی روی آن‌ها بکشید. احتیاجی به استفاده افقی از براش نیست.
 • در مواقعی که براش خشک می‌شود، آن را با کمی از محلول تهیه شده مرطوب کنید.

مرحله 4 از شستشوی فرش گلیم : پاکسازی طرف دیگر گلیم

لازم به ذکر است که شستن گلیم فرش ماشینی تفاوتی با نوع دستی آن ندارد و در زمان پاکسازی هر دو نوع می‌توانید از این مراحل بهره ببرید.

پس از برس‌کشی عمودی و افقی روی گلیم باید آن را در طرف دیگرش پهن کنید. سمت دیگر گلیم را نیز باید مشابه با مرحله قبل پاکسازی کنید. اگر فرشتان خیلی کثیف شده است می‌توانید این مراحل را برای هر دو طرف چند بار تکرار کنید.

مرحله 5 از شستشوی فرش گلیم : آبکشی

در این مرحله باید براشتان را به‌خوبی با آب بشویید تا هیچ اثری از محلول روی آن باقی نماند. پس از این کار باید براش را با آب گرم خیس کنید و آن را به‌طور عمودی و افقی روی گلیم فرشتان بکشید.

در واقع این کار را برای اطمینان از عدم وجود آلودگی یا محلول پاک‌کننده در روی گلیم فرش انجام می‌دهید. در این مرحله می‌توانید برای آبکشی از شلنگ نیز استفاده کنید، اما بهتر است از خیس شدن زیاد گلیم جلوگیری کنید.

مرحله 6 از شستشوی فرش گلیم : خشک کردن گلیم

فرآیند خشک شدن قالیچه ممکن است تا دو روز زمان ببرد. برای خشک کردن این وسیله آن را روی یک سطح صاف و کمی شیبدار پهن کنید. می‌توانید گلیم خود را در معرض نور آفتاب یا زیر پنکه قرار دهید. همچنین به نکات زیر دقت کنید:

 • برای اطمینان از خشک شدن هر دو طرف گلیم آن را هر شش ساعت یک بار به طرف دیگر برگردانید.
 • تا زمانی که گلیم کاملا خشک نشده است روی آن چیزی قرار ندهید و راه نروید.
 • اگر پس از خشک شدن فرش روی آن محلول باقی مانده بود آن را به‌کمک یک براش خشک تمیز کنید.
 • برای خشک شدن بهتر قالیچه در هوای آزاد می‌توانید آن را روی چمن یا سطح شنی پهن کنید.

سخن نهایی درباره طریقه شستشوی گلیم فرش

در این مطلب با نحوه صحیح شستشوی انواع گلیم آشنا شدید. نکات این مطلب کامل‌تر از تاپیک شستن گلیم فرش نی نی سایت است و به کمک آن‌ها می‌توانید زیبایی گلیم خود را مجددا به آن برگردانید.

aلازم به ذکر است که قالیشویی‌های زیادی نیز این کفپوش را به‌طور تخصصی و بدون آسیب رسیدن به الیاف آن می‌شویند. قیمت شستشوی گلیم فرش در این مراکز بستگی به ابعاد و جنس آن دارد. همچنین استفاده از مواد شوینده باکیفیت روی این موضوع تاثیر می‌گذارد.

همچنین بخوانید: شماره تلفن قالیشویی های تهران | شماره تلفن قالیشویی های مشهد | شماره تلفن قلیشویی های اصفهان