جهیزیه عروس و 5 نکته طلایی و مهم در هنگام خرید

جهیزیه عروس و 5 نکته طلایی و مهم در هنگام خرید

جهیزیه عروس یکی از قدیمی ترین سنت های ازدواج است و در اکثر مناطق کشور از گذشته تا به الان رواج داشته که یکی از پرخرج ترین و پرزحمت ترین بخش از تدارکات عروسی است. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه کمک زیادی به صرفه جویی در هزینه ها  و کم کردن از استرس شما خواهد کرد.

ما در این مقاله از سایت ورناپ قصد داریم به تمام نکات مهم و طلایی در خرید گام به گام جهیزیه عروس که هر نو عروسی باید بداند بپردازیم تا بتوانیم سهم کوچکی در آغاز زیباتر زندگی مشترک شما عزیران داشته باشیم.

نکات ضروری برای خرید جهیزیه

1. لیست کامل از اقلام جهیزیه تهیه کنید

در قدم اول و اولین گام برای خرید جهیزیه عروس لیست کامل و جامعی از اقلام جهیزیه و آنچه مورد نیاز است تهیه کنید. تمام آنچه را که به دهنتان می رسد در لیست وارد کنید در مرحله برای سردرگم نشدن لیست خود را دسته بندی کنید مثلا اقلام وسایل منزل را مانند وسایل آشپرخانه، وسایل برقی، سرویس خواب، وسایل چوبی، وسایل تزیینی و … تفکیک کنید.

بعد برای اقدام به خرید وسایل را از مهم به غیرضرروی اولویت بندی کرده و بر اساس اولویت اول نسبت به خرید وسایل ضروری مانند وسایل برقی و بعد نسبت به خرید وسایل غیرضرور مثل وسایل تزیینی اقدام کنید.

لوازم برقی جهیزیه عروس

2. وسایل غیر ضرور را از لیست جهیزیه حذف کنید

بعد از تهیه لیست جهیزیه حذف اقلام غیرضرور از لیست اهمین فراوانی دارد که دو مورد از آن را برای شما مثال میزنیم. اول اینکه شما با صرف نظر کردن از وسایل غیرضرروی بودجه بیشتری برای خرید وسایل ضروری دارید و میتوانید وسایل باکیفیت بخرید و دوم اینکه با نخریدن وسایل اضافه منزل و آشپزخانه خود را اشغال نکرده و تبدیل به سمساری نمیکنید.

اگر برا شروع زندگی منزلتان کوچک است یا بودجه کمی دارید در خرید جهیزیه تجملات و رسم و رسوم افراطی را کنار گذاشته و بیشتر به رضایت شخصی دو طرف بسنده کنید. شروع زندگی بدون جاروبرقی (vacuum cleaner) یا یخچال ممکن است مشکل باشد اما بدون چرخ گوشت یا ساندویچ ساز نیز میتوان زندگی را شروع کرد و کم کم و در روند زندگی این وسایل غیر ضرور را تهیه نمود.

خواندن این مقاله هم مفید است  لیست بهترین خشکشویی رشت و تهران + آدرس و شماره تماس

3. میزان بودجه خود را تعیین و مدیریت کنید

بعد از تهیه لیست و دسته بندی اقلام جهیزیه و اولویت بندی آن ها برای هر دسته از لوازم مثلا لوازم برقی یا لوازم تزیینی با توجه میزان بودجه و اولویت و اهمیت کالا هزینه در نظر بگیرد مثلا تعیین کنید که برای وسایل پخت و پز 5 میلیون کنار گذاشته اید که اینگونه موفق خواهید شد در هنگام خرید هزینه های خود را مدیریت کرده و دچار سردرگمی و ضرر نشوید.

که این یکی از مهترین بخش های مدیریت خرید جهیزیه محسوب می شود. با توجه به وضعیت اقتصادی امروز و افزایش سرسام آور قیمت ها این کار کمک شایانی به کم کردن فشار و استرس روانی خرید جهیزیه عروس خواهد کرد.

4. در هنگام خرید متراژ و معماری خانه را در نظر بگیرید

توجه به اندازه و ابعاد خانه و میزان فضای هریک از بخش ها در خرید لوازم خانگی منزل نکته بسیار مهم و حیاتی است. شما در نظر بگیرید که اگر خانه ای که قرار است در آن سکونت داشته باشد آپارتمانی و نقلی است یا اینکه آشپزخانه دارای گاز رومیزی بوده و شما بدون در نظر گرفتن این دو دست مبلمان یا گازفردار بخرید این یک هزینه اضافی است.

و عملا شما نمیتوانید آن را در خانه جا دهید مگر آنکه خانه تان را عوض کنید. پس برای جلوگیری از دردسر های این چنینی و چیدمان آسوده منزل حتما به این نکته توجه کرده و متناسب با بزرگ یا کوچک بودن منزل اقدام به خرید جهیزیه عروس کنید.

مبلمان جهیزیه عروس

5. پرس و جو ، مشورت و تحقیق قبل از خرید جهاز را فراموش نکنید

بعد از تهیه لیست جهیزیه عروس در مورد برند و قیمت هرکدام از وسایل خانگی مانند لوازم برقی، مبلمان و صوتی و تصویری در اینترنت تحقیق کنید. البته حواستان باشد که در دام تبلیغات نیفتید. برای اینکار می توانید از آشنایان و مخصوصا تازه عروسان اطرافتان که به تازگی این راه را طی کرده اند مشورت بگیرید.

آنها با همه مشکلات این راه آشنا هستند و بسیار می توانند کمکتان کنند البته این نکته را در نظر داشته باشید که سلیقه، اولویت و بودجه هر کدام از شما متفاوت است پس چشمو هم چشمی را کنار گذاشته و با مشورت اصولی و درست درباره کیفیت، برند و تجربه خوب و بد از خرید آنها مسیر درست را طی کنید.

جمع بندی:

به این نکته توجه کنید که کیفیت زندگی را آرامش ذهنی دو طرف تضمین می کند و داشتن وسایل ریز و درشت آنچنانی در ابتدای زندگی ضامن خوشبختی شما نیست پس بهتراست از تجملات دوری کنید تا تجربه شیرینی از خرید جهیزیه عروس برایتان به یادگار بماند.

شما هم اگر تجربه ای در این زمینه دارید یا در مورد مطالب گفته شده نظری دارید، حتما در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.