نکات مهم و مراحل شستشوی فرش ابریشم

نکات مهم و مراحل شستشوی فرش ابریشم

بدون شک فرش‌های ابریشمی یکی از نشانه‌های هنر اصیل ایرانیان در جهان به‌شمار می‌روند. از طرفی به‌دلیل وجود ظرافت و کیفیت بالا و جلوگیری از آسیب به بافت آن‌ها، آشنایی با روش صحیح شستشوی فرش ابریشم از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع برای شستشوی فرش‌های ابریشمی باید طبق اصول خاصی عمل کرد، در غیر این صورت بافت این کفپوش‌های زیبا دیگر زیبایی و جلوه اولیه خود را نخواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم به روش شستشوی فرش ابریشم بپردازیم، چراکه گاهی با نگهداری دقیق باز هم فرش کثیف می‌شود یا آسیب می‌بیند. بنابراین تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه شستشوی فرش ابریشم

در واقع شستشوی فرش تمام ابریشم با شستشوی دیگر فرش‌ها تفاوت خیلی خاصی ندارد. اما برای افزایش دوام و ماندگار بودن زیبایی بافت فرش ابریشم، بهتر است طبق اصول زیر عمل کنید.

مراحل شستشوی فرش ابریشم مصنوعی و ماشینی شامل غبارگیری، لکه‌گیری، استفاده از شوینده مناسب، شستشوی فرش، آبکشی و خشک کردن است. در ادامه توضیحات کاملی در مورد هر یک از آن‌ها ارائه می‌دهیم.

مرحله غبارگیری در شستشوی فرش ابریشمی

در اولین مرحله باید با استفاده از جاروبرقی، تمام گردوغبارها و آلودگی‌ها را از سطح فرش پاک کنید. تنها دقت داشته باشید به‌دلیل ظرافت بالای فرش‌های ابریشمی، آن‌ها را حتما با درجه کم جاروبرقی جارو بکشید.

اگر جاروبرقی ندارید، ایرادی ندارد می‌توانید از جاروی دستی استفاده کنید یا فرش را با کمک فرد دیگری تکان دهید. همچنین در پایان کار جاروکشی، دست خود را روی الیاف فرش بکشید تا از نبود هر نوع آلودگی و زباله در میان پرزهای فرش اطمینان حاصل کنید.

لکه‌گیری فرش ابریشمی

مرحله بعدی شستشوی فرش ابریشم ماشینی از بین بردن لکه‌های رنگی از سطح فرش است. استفاده از ماده عالی که در کنار آسیب نرساندن به بافت فرش، لکه‌ها را نیز از بین ببرد، در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است.

سودای خالص برای از بین بردن لکه‌های رنگی در فرش ابریشم یک انتخاب عالی است، چون به هیچ عنوان آسیبی به الیاف فرش وارد نمی‌کند.

بعد از قرار دادن سودا روی لکه‌های رنگی و پاک کردن لکه‌ها، باقیمانده سودا را از روی فرش پاک کنید. گرچه باید حواستان باشد که در این مرحله از شستشوی فرش ماشینی ابریشمی هرگز از حرارت برای خشک کردن لکه استفاده نکنید و اجازه دهید در همان هوای محیط، لکه خشک شود.

به‌طور کلی برای پاک کردن لکه از روی فرش چندین راهکار وجود دارد. از جمله:

  • برای پاک کردن لکه‌ها از روی فرش می‌توانید از مخلوط آب و سرکه سفید استفاده کنید. آب و سرکه سفید را به میزان مساوی مخلوط کرده و محلول را به پارچه سفید آغشته کنید. پارچه را روی لکه‌ها بکشید و با یک پارچه تمیز دیگر، بخش‌های خیس فرش را خشک کنید.
  • قدرت پاک‌کنندگی نوشابه نیز بالا است، از این رو می‌توانید یک پارچه سفید تمیز را به نوشابه آغشته کرده و برای پاک کردن لکه‌ها از روی فرش اقدام کنید. در نهایت با یک پارچه دیگر قسمت‌های خیس را خشک کنید.

زمان شستشوی فرش ابریشمی، اگر فرش بوی بدی می‌دهد، می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را روی فرش بریزید و بعد از گذشت یک ساعت فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.

استفاده از شوینده مناسب

برای انتخاب شوینده مناسب در شستشوی فرش ابریشم توجه به دو عامل نوع لکه و میزان نفوذ لکه در الیاف فرش از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای مثال پاک کردن لاک از سطح فرش با لکه قهوه تفاوت دارد. در صورت استفاده از شوینده‌های غیر مناسب برای زدودن لکه‌ها، تنها بافت و الیاف فرش آسیب می‌بیند.

همچنین دقت داشته باشید شوینده‌ای را برای پاک کردن لکه‌های فرش انتخاب کنید که خنثی باشد، زیرا در غیر این صورت رنگ اصلی فرش را تغییر می‌دهد.

خواندن این مقاله هم مفید است  بهترین سالن تخصصی فرمو تهران + فر مو شش ماهه + اینستا 1402

مرحله شستن فرش ابریشم

در شستشوی فرش ابریشم و پشمی برخلاف دیگر فرش‌ها، نباید از آب داغ استفاده کنید و حتما شستشوی فرش را با استفاده از آب سرد یا ولرم انجام دهید.

اگر فرش رنگ پس می‌دهد، توصیه می‌کنیم از قبل فرش را خیس نکنید. زیرا امکان دارد بخش‌های روشن رنگ قسمت بخش‌های تیره را به خود بگیرند و دیگر فرش زیبایی اولیه خود را نداشته باشد.

بهتر است همراه با آب از شوینده مناسب با قدرت تمیزکنندگی مطلبوب استفاده کنید. همزمان با ریختن ترکیب آب و مواد شوینده روی بافت فرش دست بکشید تا تمام مواد شوینده را از فرش خارج کنید.

مرحله آبکشی در شستشوی فرش طرح ابریشم

آبکشی و پاروکشی فرش ابریشم مهم‌ترین بخش شستشوی آن است. این مرحله را باید با دقت بالا انجام دهید و تا جایی که امکان دارد آب درون بافت فرش نماند.

بعد از آبکشی و پاروکشی، اجازه دهید یک ساعت بگذرد تا آب باقیمانده از بافت فرش خارج شود. همچنین در طول این مرحله تا حد امکان فرش را جابه‌جا نکنید تا رنگ بافت اصلی فرش حفظ شود.

خشک کردن فرش ابریشم

وقتی اطمینان پیدا کردید دیگر هیچ آبی درون بافت فرش باقی نمانده است، می‌توانید آن را برای خشک کردن آویزان کنید.

دقت کنید در شستشوی فرش ابریشم در منزل هرگز فرش با رطوبت بالا را لوله نکنید. بعد از خشک شدن فرش، حتما از برس مخصوص استفاده کنید.

از طرفی برای برس کشیدن، باید فرش را روی زمین پهن کنید و فرش را در جهت خواب برس بکشید تا بافت آن به حالت اولیه خود برسد.

دیگر نکات مهم در خصوص نحوه شستشوی فرش ابریشم

در کنار استفاده از اصول صحیح در شستشوی فرش طرح ابریشم توجه به نکات لازم برای حفظ بافت و زیبایی فرش از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای شستشوی فرش گل ابریشم بهتر است از یک قالیشویی مجرب استفاده کنید، زیرا با استفاده از شوینده نامناسب یا تکنیک غیر اصولی، امکان دارد فرش آسیب ببیند.

از طرفی برای شستشوی فرش ابریشم در منزل حتما مراحل بالا را به قدم به قدم اجرا کنید تا بعد از شستشو و خشک شدن، این کالای نفیس دقیقا مانند روز اول باشد.

قبل از اقدام برای شستشوی فرش ابریشم حتما یک دستمال سفید را با آب گرم خیس کنید و آن را روی پرزهای فرش بکشید. با انجام این کار متوجه خواهید شد که فرش رنگ پس می‌دهد یا خیر.

در صورت پس دادن رنگ، سعی کنید برای مدت زمان طولانی فرش را خیس نگه ندارید. چون بخش‌های روشن رنگ بخش‌های تیره را به خود می‌گیرد.

همچنین تا حد امکان از شوینده‌های شیمیایی در شستشوی فرش ابریشمی استفاده نکرده و مواد شویندی طبیعی را جایگزین آن‌ها کنید.

سخن نهایی

زمان شستشوی فرش تمام ابریشم، حفظ سلامت فرش در اولویت اول قرار دارد و همان‌طور که گفتیم بهتر است برای شستشوی فرش از قالیشویی‌های معتبر کمک بگیرید.

به‌عنوان نکته آخر بد نیست بدانید که بعضی از مواد مانند مواد شیمیایی با حالت قلیایی و آب گرم به‌طور کلی به بافت فرش آسیب می‌زنند. بنابراین استفاده از آن‌ها در مراحل شستشو، تنها زیبایی فرش را کاهش خواهد داد.

همچنین در صورت لکه شدن فرش با موادی مانند جوهر، قهوه، چای و مواد دیگر، سعی کنید در همان لحظه لکه را از روی فرش پاک کنید. در غیر این صورت رنگ به بافت فرش نفوذ می‌کند و پاک کردن آن سخت خواهد شد.

قیمت شستشوی فرش ابریشم خیلی با دیگر انواع فرش‌ها تفاوتی ندارد. اما از آن‌جایی که در قالیشویی ها از تجهیزات عالی و تجربه افراد متخصص کمک می‌گیرند، دیگر نگرانی از بابت آسیب به الیاف فرش و از دست رفتن جلوه آن نخواهید داشت.

همچنین بخوانید: شماره تلفن قالیشویی در تهران | شماره تلفن قالیشویی در مشهد | شماره تلفن قلیشویی در اصفهان